ATTINY2313V-10MU (MICROCHIP)
F1748540
нет данных
8 Bit MCU, Будет Указано Позже
Документация
Technical Data Sheet EN
CAD CadSoft_EAGLE EN
Product Change Notice EN
БрендMICROCHIP НаименованиеATTINY2313V-10MU Страна производстваUnited States СкладFarnell
8 Bit MCU, Будет Указано Позже
The ATTINY2313V-10MU is a low-power 8-bit CMOS Microcontroller based on the AVR enhanced RISC architecture. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the ATtiny2313 achieves throughputs approaching 1MIPS per MHz allowing the system designer to optimize power consumption versus processing speed. The AVR core combines a rich instruction set with 32 general purpose working registers. All the 32 registers are directly connected to the arithmetic logic unit (ALU), allowing two independent registers to be accessed in one single instruction executed in one clock cycle. The resulting architecture is more code efficient while achieving throughputs up to ten times faster than conventional CISC microcontrollers. The ATtiny2313 provides 2kB of in-system programmable flash, 128byte EEPROM and 128byte SRAM. The device supports a throughput of 10MIPS at 10MHz.
  • Utilizes the AVR RISC architecture
  • 120 Powerful instructions most single clock cycle execution
  • 32 x 8 General purpose working registers
  • Fully static operation
  • Up to 20MIPS throughput at 20MHz
  • One 8-bit timer/counter with prescaler and two PWM channels
  • One 16-bit timer/counter with separate prescaler, compare and capture mode
  • Four PWM channels
  • On-chip analog comparator
  • Programmable watchdog timer with on-chip oscillator
  • USI-universal serial interface
  • Full duplex USART
  • DebugWIRE on-chip debug system
  • In-system programmable via SPI port
  • External and internal interrupt sources
  • Low-power idle, power-down and standby modes
  • Enhanced power-on reset circuit
  • Programmable brown-out detection circuit
  • Internal calibrated oscillator
Области применения
Промышленное
Количество I/O:
18I/O
Количество Выводов:
20вывод(-ов)
Линейка Продукции:
AVR ATtiny Family ATtiny23 Series Microcontrollers
Максимальное Напряжение Питания:
5.5В
Минимальное Напряжение Питания:
1.8В
Размер Памяти:
2КБ
Размер Памяти RAM:
128Байт
Семейство Микроконтроллера:
AVR ATtiny
Серия Микроконтроллера:
ATtiny23
Скорость ЦПУ:
10МГц